Skip links
Published on: Dijital Pazarlama

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir?

Dönüşüm oranı optimizasyonu olarak bilinen “CRO“, web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin web sitenizde tamamlamalarını istediğiniz işlemlerin olasılığını artırmak için web sitenizin optimize edilmesidir.

Web siteniz tasarım, yazılım veya kullanıcı deneyimi(UX) açısından baktığınızda çok iyi olabilir fakat dönüşüm oranınız düşükse, arzu ettiğiniz başarıyı veya satışı yakalayamazsınız.

Web sitenize organik ziyaretçi çekmek için SEO, reklamlar ile ziyaretçi çekmek için ise CPC yöntemlerini kullanırsınız. Bahsi geçen bu yöntemleri kullanırken belirli bir bütçeyi de feda etmek durumunda kalırsınız.

Markanızın dijital kanallar için ayırdığı bütçenin verimli kullanılması için dönüşüm oranı optimizasyonu önemlidir. Dönüşüm optimizasyonu ile ziyaretçilerinizin satın alma işlemi, hesap oluşturma veya randevu alma gibi işlemleri gerçekleştirme oranını artırabilir böylelikle potansiyel müşterilerinizi “müşteriye” dönüştürme şansını artırabilirsiniz.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Neden Önemlidir?

Dönüşüm oranı optimizasyonunu önemli kılan bir kaç neden vardır;

İlk olarak belirli bir bütçe ayırarak web sitenize çektiğiniz trafiğin size daha yüksek bir (YG) yatırım getirisi olarak dönmesini sağlar. Daha fazla trafik çekmek için daha fazla maliyete katlanmak yerine sahip olduğunuz potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürerek arzu ettiğiniz hedeflere ulaşabilirsiniz.

Markanız için yürütüğünüz dijital pazarlama stratejilerinin arasında dönüşüm optimizasyonu mutlaka olmalıdır. Siz de işletmenizin gelirini artırmak ve yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak için, web siteniz için CRO danışmanlığı edinmelisiniz.

Dönüşüm Oranları Nasıl Optimize Edilir?

Semword olarak dönüşüm oranı optimizasyonu hizmetimizle ile çevrimiçi reklam kampanyalarınızı başarıya ulaştıracak ve hedef kitleniz ile iletişiminizi kolaylaştıracak stratejiler uyguluyoruz.

Dönüşümler, ana sayfa, hizmet sayfanız ya da kampanya sayfalarınız gibi tüm sayfalarda gerçekleşebilir. Bahsi geçen sayfaları ziyaret eden potansiyel müşterilerinizin ürününüzü satın alması, randevu talep etmesi ya da form doldurması için birkaç temel strateji vardır.

1. Anasayfa

Web sitenizin ana sayfası, ziyaretçilerinizin genellikle dönüşümü tamamladığı sayfa değildir, ancak dönüşüm oranınızı artırmak için yine de önemli bir role sahiptir. Bunu sağlamak için ise ziyaretçileriniz üzerinde olumlu bir ilk izlenim bırakmalı ve ulaşmak istedikleri bilgiye kolayca ulaşmalarını sağlamalısınız.

Ana sayfanızda potansiyel müşterileriniz için sunduğunuz ürün ve hizmetler için kolay ulaşılabilir bağlantılara yer vermeli, web sitenizde gezinmeyi kolaylaştırmalısınız.

2.Varış Sayfaları(Landing Page)

Landing page olarak da bilinen varış sayfaları web sitenizin ziyaretçilerini harekete geçirmek için özel olarak tasarlanan sayfalardır. Genellikle Google reklamları, sosyal medya reklamları gibi dijital pazarlama kampanyaları ile trafik çekmek için kullanılırlar.

Landing page, dikkatlerin üzerinde olmasını istediğiniz sayfalardır bu yüzden optimizasyonu iyi bir şekilde yapılmalıdır.

 

hedef kitle

3.Fiyatlandırma Sayfası

Fiyatlandırma sayfaları web sitenizi ziyaret eden kitlenin satın alma niyeti ile ziyaret ettiği sayfalardır. Bu niyeti markanız için artı bir değere dönüştürmek için kullanıcı deneyimini artıracak ve satışı tetikleyecek çeşitli stratejiler uygulayabilirsiniz.

4. Blog Sayfaları

Markalar için blog sayfaları, ürün ve hizmetleri hakkında detaylı bilgi verilen ve sattıkları ürünlerin faydalarından bahsettiği sayfalardır.

Blog sayfalarında olması gereken en önemli unsuru ise soru işaretlerini giderecek bilgileri içermesidir. Böyle hazırlanmış bir sayfa potansiyel okuyucuları müşterileri dönüştürmenin etkili bir yoludur.

İyi hazırlamış bir içerik ile okuyucularınızı harekete geçirecek bir mesaj okuyucularınızı müşteriye dönüştürebilirsiniz.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Faydaları

SemWord olarak uzmanlık alanımız olan dönüşüm optimizasyonunun markalar için etkili bir dijital stratejinin önemli bir ayağı olarak görüyoruz.

SEO, SEM ve diğer trafik edinme yöntemleri gibi büyük bütçeler ayırmadan edinebileceğiniz bu hizmetimiz sayesinde mevcut trafiğinizden daha fazla dönüşüm elde ederek işletmenizin müşteri kazanma maliyetlerini optimize edebilirsiniz.

Unutmayın! Daha yüksek dönüşüm oranı, daha fazla müşteri ve tekrarlanan iş demektir.

SemWord ile çalışarak, düşük performans gösteren web sitenizin hangi sayfalarının iyileştirilmesi gerektiği konusunda stratejiler geliştirilmesini sağlayabilir, böylelikle ziyaretçilerinizi hedeflediğiniz dönüşüme kusursuzca yönlendiren bir web sitesine sahip olabilirsiniz.