Skip links
Yayınlanma Tarihi: Dijital Pazarlama

Landing Page (Varış Sayfası) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Web sitenizin ziyaretçilerini potansiyel müşteriye dönüştürmenin en iyi yöntemlerinden birisi landing page kullanmaktır.
Landing page kullanarak sosyal medya reklamları, Google reklamları veya e-mail kampanyaları ile web sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinizi, müşteriye dönüştürme şansınızı arttırabilirsiniz.

Landing Page Nedir?

Landing page, genel anlamda tek bir odak noktası bulunan ve bir hedefe yönelik tasarlanmış sayfalardır. Web sitenizde bulunan diğer sayfaların da müşteri dönüşümüne katkı sağladığı bir gerçektir fakat iniş sayfaları kampanya hedefinize göre müşteriyi harekete geçirici mesajlar içermesi ve potansiyel müşterilerinizi bir aksiyona davet etmesi yönüyle diğer sayfalarınızdan ayrışır.

İniş sayfalarını pazarlama kampanyalarınızın dönüşüm oranlarını artırmak ve olası satış veya satış elde etme maliyetinizi düşürmek için en iyi seçenek yapan da bu odak noktasıdır.

Landing page, web sitenizdeki diğer sayfalardan şu yönleriyle farklıdır;

  • Bir teklif karşılığında web sitesi ziyaretçilerini form doldurma, sepete ekleme gibi aksiyona yönlendirir.
  • İniş sayfalarının tek amacı potansiyel müşterilerinizi müşteriye dönüştürme yolunda bir amaca hizmet etmeleridir.

Landing Page Nasıl Çalışır?

Varış sayfaları, hedef kitleniz için hazırlanan ve potansiyel müşterilerinizden aksiyon almaya yönelik sayfalardır. Bu sayfaların en önemli öğeleri, formlar, videolar, görseller yani tüketiciyi istediğiniz aksiyona yönlendirmek için ikna etmenizi sağlayacak öğelerdir.

Varış sayfanızda bulunan bu öğelerden en önemlisi potansiyel müşterilerinizin bilgilerini almak için kullanılan formlardır.

Potansiyel müşterilerinizin reklam veya organik olarak varış sayfasına ulaşması ilk amaçtır.

Varış sayfanızda bu sayfaya ulaşan hedef kitleniz için bilgilendirici ve ikna edici mesajlar bulunur. İyi bir şekilde optimize edilmiş landing page sayesinde potansiyel müşterileriniz hedeflediğiniz aksiyonu alacak ve kişisel bilgilerini içeren formu dolduracaktır.

Elde ettiğiniz dönüşüm sonucunda elinizdeki veriler ile potansiyel müşterilerinizle kolayca irtibata geçebilir ve pazarlama yapabilirsiniz.

Bahsi geçen dönüşümler için Hubspot gibi dijital pazarlama otomosyon servisleri kullanabilir, elde ettiğiniz dönüşümlerin ROI(Yatırın getirisini) kolayca takip edebilirsiniz.

Landing Page Nasıl Olmalı?

Dönüşüm sürecinin ana öğelerinden biri olan varış sayfası(landing page) tek başına hedeflediğiniz dönüşümü sağlamak için yeterli olmayabilir. Dönüşüm oranınızı arttırmak için varış sayfanız aşağıdaki öğeleri de içermelidir;

1. Hareketi Geçirici Mesajlar(CTA)

CTA diğer bir deyişle potansiyel müşterilerinizi harekete geçiren mesajlar, landing page ziyaretçilerinin bir aksiyon almalarını hedefleyen bir buton, resim ya da metindir. Burada amaç ziyaretçilerin bahsi geçen aksiyonu almak için ne yapması gerektiğidir.

CTA’lar, varış sayfalarında olacağı gibi, varış sayfanıza ulaşmasını istediğiniz potansiyel müşteriniz için diğer sayfalarınızda da olabilir.

Etkili ve ilgi uyandıran şekilde hazırlanan CTA’lar dönüşümü arttırmak için önemli bir unsurdur.

2. Form Sayfası

Web sitenizde bulunan formlar, landing page’de olacağı gibi CTA yolu ile ulaşılan iletisim, üyelik gibi sayfalarda da olabilir.

Ziyaretçileriniz formu doldurduktan sonra mutlaka “teşekkürler” sayfasına yönlendirmelidir.

3. Teşekkürler Sayfası

Varış sayfanıza gelen potansiyel müşterilerinizin dönüşümünün tamamlandığı sayfalar “teşekkürler” sayfasıdır. Genellikle web sitelerinde kullanılan formlarda teşekkür mesajı verilir fakat form doldurduktan sonra ziyaretçinin ayrı bir teşekkürler sayfasına yönlendirilmesi elde edilen dönüşümün takibi, yarım kalan dönüşümlere uygulanacak pazarlama stratejileri ve dönüşümü tamamlayan ziyaretçilere verilecek ek teklifler açısından önemlidir.

Landing Page Hazırlamadan Önce Elinizde Hangi Veriler Olmalı?

Etkili bir landing page oluşturmadan önce elinizde bazı verilerin olması önemlidir. Eldie ettiğiniz bu verilerle hedef kitlenize yönelik, optimize edilmiş bir varış sayfası oluşturabilirsiniz.

Gelin şimdi varış sayfası oluşturmadan önce yapılması gerekenlerden bahsedelim;

1.Persona(Hedef Kitle)

Personalar, ideal müşterileriniz yani hedef kitlelerinizin kurgusal anlamda ortaya konulmasıdır. Personalar, pazar araştırması veya mevcut müşteri verilerine dayanılarak oluşturulabilir. İyi bir şekilde oluşturulmuş personalar, müşterilerinizin davranışları ve düşünceleri hakkında size fikir verir. Böylelikle hem müşterileriniz hem de potansiyel müşterileriniz için geliştireceğiniz kurgularda daha stratejik yaklaşımlar geliştirmenize sağlar.

Landing page oluştururken markanızın için oluşturduğunuz personalara göre hedefleme yapmak önemlidir. Burada önemli olan hedef kitlenizi çok iyi analiz etmektir. Bu analiz sonucunda iyi optimize edilmiş varış sayfaları yaratmak, dönüşüm oranlarınızı artıracaktır.

2.Müşteri Kazancı

Varış sayfasında markanızın sattığı ürün veya hizmet dışında web siteniz ziyaretçileri için değerli olan bir teklifi pazarlayabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizin burada dikkat edeceği husus, verdiğiniz mesaj ve bu mesaj sonucunda kendisi için sağlayacağı kazanç olacaktır. Bu kazanç, bir e-kitap, seminer, teklif veya indirim olabilir.

Doğru oluşturulmuş hedef kitleler ile ihtiyaçlarınızı bildiğiniz müşterilerinize kazanç noktasında değer katarak  onların müşteriye dönüşümünü sağlayabilirsiniz.

3.Müşteri Deneyimi Yolculuğu

Müşteri deneyimi yolculuğu, markanızın potansiyel müşterilerinin satın alama sürecini konu eden bir araştırmadır.

Müşteri deneyimi yolculuğu üç farklı adımdan oluşur: Farkındalık aşaması, değerlendirme aşaması ve karar verme aşaması.

Ziyaretçilerinizin bir aşamadan diğerine geçme serüvenini kolaylaştırmak için her bir aşama için farklı içerik türleri oluşturmak gereklidir.

Farkındalık Aşaması

Farkındalık aşamasındaki bir ziyaretçi potansiyel müşteridir. Bu aşamada bir ihtiyaca veya fırsata yönelik araştırma aşamasındadır. Müşterinizin ihtiyacını veya sorununu iyi anlamak ve buna göre içeriğinizi oluşturmak düşünme aşamasına geçişi kolaylaştıracak bir etken olacaktır.

Düşünme Aşaması

Düşünme aşaması, potansiyel müşterilerinizin problemini veya ihtiyacını açıkça tanımladığı ve sorunun çözümü için fırsatlar aradığı aşamadır. Bu aşamada müşterilerinizin ilgisini çekmek için sattığınız ürün veya hizmetin ya da hedeflediğiniz dönüşümün ayrıntıları ile ilgili bilgi vermeli ve harekete geçirici mesajlar ile ilgi çekmelisiniz.

Karar Aşaması

Karar aşaması müşterinin satın almaya niyetlendiği ama henüz karar vermediği bir aşamadır. Pazarlama hunisinin bu aşamasında genellikle müşteriler karşılaştırma yaparlar. Karar aşamasında müşterilerinizin satın aalma sürecini olumlu etkilemek istiyorsanız, onlara ek bilgiler ve teklifler sunabilirsiniz.

Etkili Landing Page’in Unsurları

Pazar araştırmanızı yaptıktan sonra elde ettiğiniz datalar ile hedef kitlenizi etkileyecek bir varış sayfası oluşturabilirsiniz.

İşte dönüşümün oranını artıracak bir varış sayfası oluşturmak için dikkat etmeniz gerekenler:

İlgi Çekici Bir Başlık Oluşturun

Ziyaretçilerinizin varış sayfasına ulaştığı anda ilk görecekleri mesaj başlık olacaktır. Bu başlığın ilgi çekici ve okumayı özendirici olması çok önemlidir.

Teklifinizi Açık Şekilde İletin

Dönüşümünüzü artırmak için potansiyel müşterinize sunacağınız teklifi kısa ve net bir şekilde iletmeniz önemlidir. Ziyaretçilerinizin sayfanızda kalmasını ve dönüşüme yönlendirilmesi için vereceğiniz mesajı bir 10 saniyeden kısa bir sürede verecek şekilde vermelisiniz.

Kısa Cümleler Kurun

Varış sayfanızda kullanacağınız ilgi çekici ve dönüşüm sağlayacı metinler, ziyaretçilerin ilgisini kaybetmemek için kısa olmalıdır. Kısa metinler ve görseller ile teklifinizi anlatmak potansiyel müşterileriniz ile etkileşiminizi artıracak bir etkendir.

Menüleri Kaldırın

Ziyaretçilerin varış sayfasında dikkatinin dağılmamasını isterseniz navigasyon gibi dikkat dağıtacak öğeleri landing page’den kaldırabilirsiniz.

Görsel Ekleyin

Varış sayfanızın sadece metinlerden oluşması dönüşümü azaltacak bir unsudur. Etkileşimi arttırmak için varış sayfalarında ilgi çekici görsellere yer verdiğinize emin olun.

Sosyal Paylaşım Simgeleri Ekleyin

Açılış sayfasındaki tüm gezinmeleri kaldırmanız gerekse de, insanların açılış sayfasını sosyal platformlarındaki diğer kullanıcılarla paylaşabilmesi için sosyal paylaşım simgeleri eklemeniz önemlidir.

Referanslar ile Hikayenizi Destekleyin

Satın alma sürecinin en önemli unsurlarında biri de referanslar veya yorumlardır. Sattığınız mal, hizmet veya tamamen markanıza ait yorumlar satın alma sürecini etkiler. Varış sayfasına alakalı yorumlar eklemek dönüşümü artıracaktır.

Landing page oluşturmak için iyi bir plan ve bu plana göre oluşturulmuş yaratıcı stratejiye ihtiyaç vardır. Optimize edilmiş bir varış sayfası elbette ki hem dönüşüm oranınızı hem de yatırım getirinizi arttırır fakat bunu sağlamak için de bir danışman edinmeniz gerekebilir.

Varış sayfaları ile ilgili optimizasyon hizmeti ile ilgileniyorsanız dönüşümlerinizi arttıracak danışmanlık hizmetimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.